PCS104-2R5T-RC
Mfr.Part #
PCS104-2R5T-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
2.5UH 30% PWR CHIP SHIELDED IND
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
Ratings :
Type :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5 A
Series :
Features :
Q @ Freq :
DC Resistance (DCR) :
12mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±30%
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Material - Core :
Inductance :
2.5 µH
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Datasheets
PCS104-2R5T-RC
Allied Components International PCS104-2R5T-RC
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD