PCS0J101MCL9GS
Mfr.Part #
PCS0J101MCL9GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Voltage :
6.3V
Leakage Current :
126μA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.8A @ 100kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
100μF
Height :
6mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Polarity :
POLARIZED
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
JESD-609 Code :
e4
Size Code :
Tan Delta :
Ripple Current :
2.8A
Length :
7.3mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
6.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PCS0J101MCL9GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCS0J101MCL9GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:6.3V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, PCS0J101MCL9GS pinout, PCS0J101MCL9GS datasheet PDF, PCS0J101MCL9GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCS0J101MCL9GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCS0J101MCL9GS
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 22mOhm PCS Surface Mount Polymer General Purpose