PCR1E331MCL1GS
Mfr.Part #
PCR1E331MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Polarity :
POLARIZED
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage :
25V
Terminal Shape :
Flat
Life (Hours) :
4000 hours
Length :
11mm
Depth :
10.3mm
Voltage - Rated DC :
25V
2
HTS Code :
Height :
10mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Capacitance :
330µF
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Polymer
Weight :
949.99252mg
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.08 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Size Code :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Pitch :
4.6mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
3.1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
3.1A @ 100kHz
Leakage Current :
3μA
Datasheets
PCR1E331MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCR1E331MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Voltage:25V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Polymer, PCR1E331MCL1GS pinout, PCR1E331MCL1GS datasheet PDF, PCR1E331MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCR1E331MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCR1E331MCL1GS
330μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 20mOhm PCR Surface Mount Polymer General Purpose