PCR1D151MCL4GS
Mfr.Part #
PCR1D151MCL4GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Leakage Current :
3μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7.3mm
Series :
PCR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
20V
Mount :
PCB, Surface Mount
Number of Terminations :
2
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Published :
Type :
Polymer
Polarity :
POLARIZED
Voltage :
20V
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Pitch :
2.1mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
1.7A @ 100kHz
Capacitance :
150µF
Height :
7.9mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current :
1.7A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Diameter :
6.3mm
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Life (Hours) :
4000 hours
Depth :
6.6mm
Datasheets
PCR1D151MCL4GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCR1D151MCL4GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Type:Polymer, Voltage:20V, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~125°C, PCR1D151MCL4GS pinout, PCR1D151MCL4GS datasheet PDF, PCR1D151MCL4GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCR1D151MCL4GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCR1D151MCL4GS
150μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 25mOhm PCR Surface Mount Polymer General Purpose