PCMC053T-2R2MN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCMC053T-2R2MN
Manufacturer
Susumu
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Inductance :
2.2μH
Series :
PCMC
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Nonstandard
Number of Terminations :
2
Current - Saturation :
9A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Published :
Max DC Current :
5.5A
Current Rating :
5.5A
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.205Lx0.185W 5.20mmx4.70mm
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
3mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
PCMC053T-2R2MN
Susumu PCMC053T-2R2MN
PCMC053T-2R2MN datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Susumu stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD