PCIS40-6R8M-RC
Mfr.Part #
PCIS40-6R8M-RC
Description
6.8uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
15
In Stock :
15
Height - Seated (Max) :
0.200" (5.08mm)
Current Rating (Amps) :
2.2 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
10 @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Tolerance :
±20%
Type :
Inductance :
6.8 µH
Current - Saturation (Isat) :
2.8A
Datasheets
PCIS40-6R8M-RC
Allied Components International PCIS40-6R8M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD