PCIS40-220M-RC
Mfr.Part #
PCIS40-220M-RC
Description
22uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
15
In Stock :
15
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Tolerance :
±20%
Type :
Shielding :
Shielded
Height - Seated (Max) :
0.200" (5.08mm)
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Current - Saturation (Isat) :
1.6A
Material - Core :
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Q @ Freq :
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
207mOhm Max
Inductance :
22 µH
Features :
Datasheets
PCIS40-220M-RC
Allied Components International PCIS40-220M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD