PCI50-471M-RC
Mfr.Part #
PCI50-471M-RC
Description
470uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
5
In Stock :
5
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max) :
0.450" (11.43mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
300 mA
Current - Saturation (Isat) :
1A
Tolerance :
±20%
Inductance :
470 µH
DC Resistance (DCR) :
950mOhm Max
Datasheets
PCI50-471M-RC
Allied Components International PCI50-471M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD