PCI50-220M-RC
Mfr.Part #
PCI50-220M-RC
Description
22uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
35
In Stock :
35
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Size / Dimension :
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
54mOhm Max
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Tolerance :
±20%
Type :
Wirewound
Features :
Height - Seated (Max) :
0.450" (11.43mm)
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
22 µH
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
Datasheets
PCI50-220M-RC
Allied Components International PCI50-220M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD