PCF0J681MCL1GS
Mfr.Part #
PCF0J681MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V SMD
Stock
67
In Stock :
67
Size Code :
4141
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Height :
10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Polymer
Diameter :
10mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
856μA
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
0.12 %
Capacitance :
680μF
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 100kHz
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Free
Width :
10.3mm
Ripple Current :
5A
Length :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
PCF0J681MCL1GS
Nichicon PCF0J681MCL1GS
680μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 14mOhm PCF Surface Mount Polymer General Purpose