PC740-3C-C1-220A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC740-3C-C1-220A
Manufacturer
Picker Components
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 40A 220V
Manufacturer :
Picker Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Release Time :
15 ms
Package :
Bag
Coil Current :
78 mA
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
250VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance :
2.82 kOhms
Must Release Voltage :
66 VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Must Operate Voltage :
192 VAC
Series :
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Features :
Coil Insulation :
Class B
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Voltage :
220VAC