PC795-1C-P-12S-X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC795-1C-P-12S-X
Manufacturer
Picker Components
Description
80A SPST SEALED MAXI ISO RELAY 1
Stock
767
In Stock :
767
Manufacturer :
Picker Components
Product Category :
Automotive Relays
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Package :
Tray
Coil Power :
1.8W
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Type :
Non Latching
Features :
Sealed - Fully
Coil Resistance :
80 Ohms
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Operate Time :
7 ms
Series :
Release Time :
2 ms
Coil Voltage :
12VDC
Product Status :
Active
Coil Current :
150 mA
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
PC795-1C-P-12S-X
Picker Components PC795-1C-P-12S-X
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V