PC1R5-24-3.3
Mfr.Part #
PC1R5-24-3.3
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.32W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Current - Output (Max) :
400mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output 1 :
3.3V
Current - Output 1 :
400mA
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
ITE (Commercial)
Width :
16.002mm
Output Power :
1.32W
Package / Case :
6-DIP Module
Height :
7.874mm
Length :
27.94mm
Series :
PC
Feature :
OCP
Size / Dimension :
1.08Lx0.61W x 0.31 H 27.5mmx15.5mmx7.8mm
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Type :
Isolated Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Min) :
18V
Power (Watts) :
1.32W
Operating Temperature :
-20°C~70°C With Derating
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
36V