PC1R5-12-5
Mfr.Part #
PC1R5-12-5
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 1.5W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Size / Dimension :
1.08Lx0.61W x 0.31 H 27.5mmx15.5mmx7.8mm
Applications :
ITE (Commercial)
Operating Temperature :
-20°C~70°C With Derating
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output 1 :
300mA
Power (Watts) :
1.5W
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Isolated Module
Feature :
OCP
Voltage - Output 1 :
5V
Width :
16.002mm
Length :
27.94mm
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Height :
7.874mm
Output Power :
1.5W
Current - Output (Max) :
300mA