PBC32SFBN
Mfr.Part #
PBC32SFBN
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Number of Positions :
32
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Width :
2.54mm
Length :
81.3mm
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Datasheets
PBC32SFBN
Sullins Connector Solutions PBC32SFBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 32-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height