PBC30SAFN
Mfr.Part #
PBC30SAFN
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.950 24.13mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
76.2mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.620 15.75mm
Number of Positions :
30
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Width :
2.54mm
Datasheets
PBC30SAFN
Sullins Connector Solutions PBC30SAFN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 30-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height