PBC20SFEN
Mfr.Part #
PBC20SFEN
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Height :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number Of PCB Rows :
1
Overall Contact Length :
0.938 23.83mm
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
20
Length :
50.8mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PBC20SFEN
Sullins Connector Solutions PBC20SFEN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height