PBC11SFAN
Mfr.Part #
PBC11SFAN
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Width :
2.54mm
Height :
2.54mm
Length :
27.9mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number of Positions :
11
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Datasheets
PBC11SFAN
Sullins Connector Solutions PBC11SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height