PATT0603K5R62FGT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PATT0603K5R62FGT1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.62 OHM 1% 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
250°C
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Tolerance :
±1%
Height :
457.2μm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
150mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Series :
PATT
Max Power Dissipation :
150mW
Width :
812.8μm
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Length :
1.6256mm
Power (Watts) :
0.15W
Resistance :
5.62Ohms
Datasheets
PATT0603K5R62FGT1
Vishay PATT0603K5R62FGT1
PATT Series, Thin Film, 5.62Ohms, 0.15W, ±1%, -55°C~250°C