PATT0402L3R09FGT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PATT0402L3R09FGT1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.09 OHM 1% 1/20W 0402
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.042Lx0.022W 1.07mmx0.56mm
Resistance :
3.09Ohms
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
457.2μm
Width :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
26 Weeks
Length :
1.0668mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Series :
PATT
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
50mW
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
PATT0402L3R09FGT1
Vishay PATT0402L3R09FGT1
PATT Series, Thin Film, 3.09Ohms, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~250°C