PATT0603E1003BGT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PATT0603E1003BGT1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0603
Stock
776
In Stock :
776
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
1608
Height :
457.2μm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
150mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
812.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
150mW
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
100kOhms
Factory Lead Time :
26 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
0603
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
0.15W
Supplier Device Package :
Length :
1.6256mm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Composition :
Thin Film
Series :
PATT
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PATT0603E1003BGT1
Vishay PATT0603E1003BGT1
PATT Series, Thin Film, 100kOhms, 0.15W, ±0.1%, -55°C~250°C