PAT0805E61R2BST1
Mfr.Part #
PAT0805E61R2BST1
Description
RES SMD 61.2 OHM 0.1% 1/5W 0805
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Max Power Dissipation :
200mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
100V
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Resistance :
61.2Ohm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Datasheets
PAT0805E61R2BST1
Vishay PAT0805E61R2BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 61.2Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C