PAT0805E2431BST1
Mfr.Part #
PAT0805E2431BST1
Description
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/5W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
200mW
Max Power Dissipation :
200mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
2.43kOhm
Thin Film
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Datasheets
PAT0805E2431BST1
Vishay PAT0805E2431BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 2.43kOhm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C