PAT0805E1380BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAT0805E1380BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 138 OHM 0.1% 1/5W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Published :
Height :
457.2μm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION, LASER TRIMMABLE
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
138Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
100V
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Packing Method :
TR
Series :
PAT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
200mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
PAT0805E1380BST1
Vishay PAT0805E1380BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 138Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C