PAT0805E1053BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAT0805E1053BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/5W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
457.2μm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION, LASER TRIMMABLE
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Published :
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
105kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
200mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Series :
PAT
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Working Voltage :
100V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
PAT0805E1053BST1
Vishay PAT0805E1053BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 105kOhm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~155°C