PAT0603E3162BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAT0603E3162BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 0.15W 0603
Stock
587
In Stock :
587
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0603
Series :
PAT
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
1608
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Packing Method :
TR
Resistance :
31.6kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
26 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Power Rating :
150mW
Max Power Dissipation :
150mW
Power (Watts) :
0.15W
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION, LASER TRIMMABLE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
254μm
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Datasheets
PAT0603E3162BST1
Vishay PAT0603E3162BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 31.6kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~155°C