PAT0603E1022BST1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAT0603E1022BST1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Surface Mount :
yes
Resistance :
10.2kOhm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION, LASER TRIMMABLE
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
26 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Max Power Dissipation :
150mW
Composition :
Thin Film
Series :
PAT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
457.2μm
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Power (Watts) :
0.15W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PAT0603E1022BST1
Vishay PAT0603E1022BST1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 10.2kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~155°C