PAH150S48-48
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAH150S48-48
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 48V 150W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Height :
12.7mm
Isolation :
Isolated
Output Power :
153.6W
Additional Feature :
LG-MAX; WD-MAX
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Current - Output 1 :
35A
Depth :
57.9mm
Number of Pins :
9
Efficiency :
88%
Number of Terminations :
9
Package / Case :
9-DIP Module
Input Voltage-Nom :
48V
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
150W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
76V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Isolation :
1.5kV
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Outputs :
1
Series :
PAH (150W)
Max Output Current :
3.2A
Max Power Dissipation :
154W
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Output Current :
3.2A
Voltage - Input (Min) :
36V
Published :
Applications :
ITE (Commercial)
Mount :
Through Hole
Control Features :
Enable, Active Low
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Isolated Module
Output Voltage :
48V