PAH100S48-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAH100S48-24
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Mount :
Through Hole
Voltage - Input (Min) :
36V
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
9
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
PAH (100W)
Max Power Dissipation :
101W
Voltage - Input (Max) :
76V
Max Output Current :
4.2A
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Number of Outputs :
1
Efficiency :
88%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Output Current :
4.2A
Applications :
ITE (Commercial)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Output Voltage :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Control Features :
Enable, Active Low
Input Voltage-Nom :
48V
Number of Pins :
9
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Type :
Isolated Module
Current - Output 1 :
4.2A
Package / Case :
9-DIP Module
Height :
12.7mm
Power (Watts) :
100W
Published :
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
LG-MAX; WD-MAX
Output Power :
100.8W
Voltage - Isolation :
1.5kV