PAG.M1.4GL.AC65VZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAG.M1.4GL.AC65VZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
2P
Current Rating (Amps) :
2A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
14
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
G
Shell Size - Insert :
M14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Gray, Green
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Feature :
Backshell
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Datasheets
PAG.M1.4GL.AC65VZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M1.4GL.AC65VZ Overview
PAG.M1.4GL.AC65VZ Features
2P series
PAG.M1.4GL.AC65VZ Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M1.4GL.AC65VZ Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER