PAG.M0.2GL.AC39J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAG.M0.2GL.AC39J
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Feature :
Backshell
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Series :
1P
Termination :
Solder Cup
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
G
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
10A
Shell Size - Insert :
M02
Ratings :
IP50
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Color :
Gray, Yellow
Datasheets
PAG.M0.2GL.AC39J
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.2GL.AC39J Overview
PAG.M0.2GL.AC39J Features
1P series
PAG.M0.2GL.AC39J Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.2GL.AC39J Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER