PAG.M0.2GL.AC39N
Mfr.Part #
PAG.M0.2GL.AC39N
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
10A
Number of Positions :
2
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Color :
Black, Gray
Backshell
REACH SVHC :
No SVHC
Free Hanging
Body Material :
Polysulphone
ECCN Code :
EAR99
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated DC :
400V
Gold
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
M02
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Contact Material :
Brass
Bulk
Voltage - Rated AC :
400V
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Gender :
Male
Datasheets
PAG.M0.2GL.AC39N
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.2GL.AC39N Overview
PAG.M0.2GL.AC39N Features
1P series
PAG.M0.2GL.AC39N Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.2GL.AC39N Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER