PAG.M1.0GL.AC65GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAG.M1.0GL.AC65GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Gray
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Feature :
Backshell
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Orientation :
G
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Series :
2P
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
3A
Shell Size - Insert :
M10
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
10
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Datasheets
PAG.M1.0GL.AC65GZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M1.0GL.AC65GZ Overview
PAG.M1.0GL.AC65GZ Features
2P series
PAG.M1.0GL.AC65GZ Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M1.0GL.AC65GZ Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER