PAG.M1.0GL.AC52GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAG.M1.0GL.AC52GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Gray
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
3A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Ratings :
IP50
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Series :
2P
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Orientation :
G
Shell Size - Insert :
M10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Termination :
Solder Cup
Datasheets
PAG.M1.0GL.AC52GZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M1.0GL.AC52GZ Overview
PAG.M1.0GL.AC52GZ Features
2P series
PAG.M1.0GL.AC52GZ Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M1.0GL.AC52GZ Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER