PAG.M0.8NL.AC52RZ
Mfr.Part #
PAG.M0.8NL.AC52RZ
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
1 (Unlimited)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Color :
Black, Red
Number of Positions :
8
Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
M08
Datasheets
PAG.M0.8NL.AC52RZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.8NL.AC52RZ Overview
PAG.M0.8NL.AC52RZ Features
1P series
PAG.M0.8NL.AC52RZ Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.8NL.AC52RZ Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER