PAG.M0.8GL.AC52V
Mfr.Part #
PAG.M0.8GL.AC52V
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
1P
Pbfree Code :
yes
Contact Gender :
Male
Current Rating :
5A
Color :
Gray, Green
Number of Positions :
8
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size - Insert :
M08
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
PAG.M0.8GL.AC52V
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.8GL.AC52V Overview
PAG.M0.8GL.AC52V Features
1P series
PAG.M0.8GL.AC52V Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.8GL.AC52V Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER