PAG.M0.8GL.AC52GZ
Mfr.Part #
PAG.M0.8GL.AC52GZ
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Stock
110
In Stock :
110
Push-Pull, Detent Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
M08
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
1P
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Ratings :
IP50
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Current Rating :
5A
Number of Positions :
8
Pbfree Code :
yes
Plug, Male Pins
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Color :
Gray
Datasheets
PAG.M0.8GL.AC52GZ
LEMO PAG.M0.8GL.AC52GZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.8GL.AC52GZ Overview
PAG.M0.8GL.AC52GZ Features
1P series
PAG.M0.8GL.AC52GZ Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.8GL.AC52GZ Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER