PAG.M0.8GL.AC39V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAG.M0.8GL.AC39V
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
5A
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Series :
1P
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Feature :
Backshell
Shell Size - Insert :
M08
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Orientation :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
8
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Color :
Gray, Green
Packaging :
Bulk
Datasheets
PAG.M0.8GL.AC39V
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.8GL.AC39V Overview
PAG.M0.8GL.AC39V Features
1P series
PAG.M0.8GL.AC39V Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.8GL.AC39V Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER