PAG.M0.7NL.AC52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAG.M0.7NL.AC52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Packaging :
Bulk
Orientation :
G
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
7
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Termination :
Solder Cup
Series :
1P
Shell Size - Insert :
M07
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Datasheets
PAG.M0.7NL.AC52Z
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.7NL.AC52Z Overview
PAG.M0.7NL.AC52Z Features
1P series
PAG.M0.7NL.AC52Z Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.7NL.AC52Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER