PAG.M0.6GL.AC52B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAG.M0.6GL.AC52B
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
G
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
M06
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
1P
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Number of Positions :
6
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Current Rating :
6A
Color :
Gray, White
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Datasheets
PAG.M0.6GL.AC52B
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.6GL.AC52B Overview
PAG.M0.6GL.AC52B Features
1P series
PAG.M0.6GL.AC52B Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.6GL.AC52B Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER