PAG.M0.5GL.AC52A
Mfr.Part #
PAG.M0.5GL.AC52A
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Stock
27
In Stock :
27
Shell Size - Insert :
M05
Number of Positions :
5
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Material :
Copper
IP50 - Dust Protected
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Termination :
Solder Cup
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Color :
Blue, Gray
Voltage - Rated :
500V
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Datasheets
PAG.M0.5GL.AC52A
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.5GL.AC52A Overview
PAG.M0.5GL.AC52A Features
1P series
PAG.M0.5GL.AC52A Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.5GL.AC52A Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER