PAG.M0.2NL.AC65NK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAG.M0.2NL.AC65NK
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Orientation :
G
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
M02
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
2
Current Rating (Amps) :
10A
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Pbfree Code :
yes
Color :
Black
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1P
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Datasheets
PAG.M0.2NL.AC65NK
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PAG.M0.2NL.AC65NK Overview
PAG.M0.2NL.AC65NK Features
1P series
PAG.M0.2NL.AC65NK Applications
There are a lot of LEMO
PAG.M0.2NL.AC65NK Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER