PAA.M1.4TL.AC65Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAA.M1.4TL.AC65Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder Cup
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
14
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Ratings :
IP50
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
2P
Shielding :
Unshielded
Backshell Material, Plating :
Polyetherimide (PEI)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-50°C~170°C
Feature :
Backshell
Shell Material :
Polyetherimide (PEI)
Shell Size - Insert :
M14
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Black
Current Rating :
2A
Datasheets
PAA.M1.4TL.AC65Z
Plug, Male Pins Polyetherimide (PEI) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PAA.M1.4TL.AC65Z Overview
PAA.M1.4TL.AC65Z Features
2P series
PAA.M1.4TL.AC65Z Applications
There are a lot of LEMO
PAA.M1.4TL.AC65Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER