PAA.M0.2GL.AC52JZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAA.M0.2GL.AC52JZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Gray, Yellow
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Packaging :
Bulk
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Number of Positions :
2
Current Rating :
10A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Solder Cup
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell
Series :
1P
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert :
M02
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Datasheets
PAA.M0.2GL.AC52JZ
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PAA.M0.2GL.AC52JZ Overview
PAA.M0.2GL.AC52JZ Features
1P series
PAA.M0.2GL.AC52JZ Applications
There are a lot of LEMO
PAA.M0.2GL.AC52JZ Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER