PAA.M1.4GL.AC39N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAA.M1.4GL.AC39N
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Series :
2P
Current Rating (Amps) :
2A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
M14
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
14
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Orientation :
A
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Color :
Black, Gray
Packaging :
Bulk
Datasheets
PAA.M1.4GL.AC39N
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PAA.M1.4GL.AC39N Overview
PAA.M1.4GL.AC39N Features
2P series
PAA.M1.4GL.AC39N Applications
There are a lot of LEMO
PAA.M1.4GL.AC39N Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER