PAA.M0.8GL.AC65G
Mfr.Part #
PAA.M0.8GL.AC65G
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
8
Color :
Gray
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Shell Size - Insert :
M08
Current Rating :
5A
Datasheets
PAA.M0.8GL.AC65G
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PAA.M0.8GL.AC65G Overview
PAA.M0.8GL.AC65G Features
1P series
PAA.M0.8GL.AC65G Applications
There are a lot of LEMO
PAA.M0.8GL.AC65G Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER