PAA.M0.8GL.AC52R
Mfr.Part #
PAA.M0.8GL.AC52R
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Stock
1
In Stock :
1
Current Rating :
5A
Number of Positions :
8
Shell Size - Insert :
M08
Color :
Gray, Red
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Datasheets
PAA.M0.8GL.AC52R
LEMO PAA.M0.8GL.AC52R
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PAA.M0.8GL.AC52R Overview
PAA.M0.8GL.AC52R Features
1P series
PAA.M0.8GL.AC52R Applications
There are a lot of LEMO
PAA.M0.8GL.AC52R Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER