PAA.M0.7GL.AC39G
Mfr.Part #
PAA.M0.7GL.AC39G
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
5A
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Number of Positions :
7
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Color :
Gray
Shell Size - Insert :
M07
Datasheets
PAA.M0.7GL.AC39G
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PAA.M0.7GL.AC39G Overview
PAA.M0.7GL.AC39G Features
1P series
PAA.M0.7GL.AC39G Applications
There are a lot of LEMO
PAA.M0.7GL.AC39G Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER