PA1320.121NLT
Mfr.Part #
PA1320.121NLT
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 120NH 40A 0.48MOHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
40 A
DC Current :
40000 mA
Ratings :
Length :
10.4 mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Width :
8 mm
Product Depth (mm) :
8 mm
Product Type :
Fixed Inductors
Max DC Current :
40A
Max Operating Temperature :
130 °C
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Technology :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Impedance :
Not Required ohm
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Military Standard :
Not Required
Material - Core :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Height (mm) :
6.5 mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Self Resonant Frequency :
Type :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Length (mm) :
10.41 mm
Inductance :
120nH
RoHS :
Details
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Diameter :
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Size / Dimension :
0.410Lx0.315W 10.41mmx8.00mm
Product :
Power Inductors
Failure Rate :
Not Required
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Length :
10.41 mm
Depth :
8mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Application :
Power
Package / Case :
Nonstandard
Number of Functions :
1
Current - Saturation (Isat) :
74A
Current - Saturation :
74A
Width :
8 mm
Frequency - Self Resonant :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Core Type :
Molded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Rad Hardened :
No
Radiation Hardening :
No
Tolerance (+ or -) :
20%
Pulse
Height :
6.5024mm
Series :
PA1320NL
Min Operating Temperature :
-40 °C
Shielding :
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Saturation Current :
90 A
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Product Diameter (mm) :
Not Required mm
DC Resistance (DCR) :
0.48mOhm
RMS Current (Irms) :
40 A
Inductance Tolerance :
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Q @ Freq :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current Rating :
40A
Datasheets
PA1320.121NLT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD