PA1005.050NLT
Mfr.Part #
PA1005.050NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
Product Category :
Current Sense Transformers
Height - Seated (Max) :
0.217 (5.50mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
130°C
Inductance :
500μH
Depth :
8.38mm
DC Resistance (DCR) :
0.75mOhm Primary 1.5Ohm Secondary
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Gull wing
Physical Dimension :
L8.38XB7.21XH4.83 (mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Termination Style :
Gull wing
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Frequency :
1Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
ET (Volt-Time) :
Series :
PA1005.XXXNL
Product Type :
Current Transformers
Ratings :
Brand :
Width :
7.21mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Transformers
Current Rating :
20A
Height :
5.5mm
Size / Dimension :
0.284Lx0.330W 7.21mmx8.38mm
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:50
Weight :
0.014oz 0.4g
Current Ratio :
Package / Case :
SMD/SMT
Number of Pins :
6
Termination :
Additional Feature :
LENGTH AND BREADTH DIMENSION INCLUDES TERMINAL ALSO
Lead/Base Style :
Turns Ratio :
1:50
Current Rating (Amps) :
20 A
Operating Temperature :
-40 to 130 °C
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Details
Mounting :
Surface Mount
Type :
Invasive
Product Category :
Current Transformers
Frequency Range :
50kHz~1MHz
Mounting Type :
Length :
8.38 mm
Pulse
Datasheets
PA1005.050NLT
Pulse Electronics PA1005.050NLT
Catalog related products
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H
    CURR SENSE XFMR 20A T/H